Artykuł sponsorowany

Czym charakteryzują się kotły na ekogroszek?

Czym charakteryzują się kotły na ekogroszek?

Wśród nowoczesnych, ekologicznych kotłów grzewczych wyróżnić można między innymi kotły na pellet oraz kotły na ekogroszek. Tym razem postanowiliśmy jednak wziąć na tapet drugie z wymienionych modeli. Dlatego też z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób działają kotły na ekogroszek oraz jakimi najważniejszymi parametrami się one wyróżniają.

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek zalicza się do paliw stałych, produkowanych z węgla kamiennego i brunatnego. Pomimo to jego spalanie w kotłach na ekogroszek jest jednak o wiele ekologiczniejsze. Wszystko za sprawą tego, że podczas procesu jego produkcji poddawany jest on płukaniu i przesiewaniu. Dzięki temu pozbywa się z niego miał oraz niepalnych frakcji, a także substancji szkodliwych, które mogłyby wraz ze spalinami przedostać się do atmosfery. Ekogroszek ma postać niewielkich grudek o wymiarach od 5 do 25 milimetrów, a jego wartość opałowa waha się w przedziale od 24 do 26 MJ/kg.

Jak działają kotły na ekogroszek?

Kotły na ekogroszek to obecnie niemal wyłącznie ekologiczne modele, spełniające wymogi normy PN-EN 303-5:2012 związane z emisją tlenków węgla oraz substancji smolistych, pyłów i sprawnością urządzeń grzewczych. Proces produkcji energii cieplnej zachodzi w nich w związku z tym w zamkniętej komorze spalania, do której paliwo dostarczane jest za pomocą automatycznego podajnika. Dodatkowo wyposażone są one także w automatykę, sterującą ich pracą.  Dzięki temu piece na ekogroszek działają niemal w pełni samoobsługowo. Ze względu na rodzaj zastosowanych w nich podajników dzielą się one natomiast na modele z podajnikiem ślimakowym lub tłokowym. Jeśli chodzi z kolei o palnik, kotły na ekogroszek mogą być wyposażone w:

  • retorty zwykłe,

  • retorty obrotowe,

  • palniki prostokątne,

  • palniki rynnowe.

Jakimi zaletami wyróżniają się kotły na ekogroszek?

Piece na ekogroszek dostępne między innymi w ofercie producenta kotłów z podajnikiem Stefaniak z Pleszewa to modele cechujące się wieloma zaletami. Zaliczyć można do nich między innymi: 

  • wysoką efektywność spalania, a także sprawność dochodzącą do nawet ponad 90%,

  • automatyczną pracę, dzięki stosowanym w nich podajnikom,

  • niskie koszty ogrzewania, wynikające z cen ekogroszku,

  • wysoką wygodę oraz łatwość obsługi, z użyciem sterowników,

  • możliwość uzyskania dofinansowania na ich zakup.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy