Czym charakteryzują się kotły na ekogroszek?

Wśród nowoczesnych, ekologicznych kotłów grzewczych wyróżnić można między innymi kotły na pellet oraz kotły na ekogroszek. Tym razem postanowiliśmy jednak wziąć na tapet drugie z wymienionych modeli. Dlatego też z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób działają kotły na ekogroszek oraz jakimi najważniejszymi parametrami się one wyróżniają.
Czym jest ekogroszek?
Ekogroszek zalicza się do paliw stałych, produkowanych z węgla kamiennego i brunatnego. Pomimo to jego spalanie w kotłach na ekogroszek jest jednak o wiele ekologiczniejsze. Wszystko za sprawą tego, że podczas procesu jego produkcji poddawany jest on płukaniu i przesiewaniu. Dzięki temu pozbywa się z niego miał oraz niepalnych frakcji, a także substancji szkodliwych, które mogłyby wraz ze spalinami przedostać się do atmosfery. Ekogroszek ma postać niewielkich grudek o wymiarach od 5 do 25 milimetrów, a jego wartość opałowa waha się w przedziale od 24 do 26 MJ/kg.
Jak działają kotły na ekogroszek?
Kotły na ekogroszek to obecnie niemal wyłącznie ekologiczne modele, spełniające wymogi normy PN-EN 303-5:2012 związane z emisją tlenków węgla oraz substancji smolistych, pyłów i sprawnością urządzeń grzewczych. Proces produkcji energii cieplnej zachodzi w nich w związku z tym w zamkniętej komorze spalania, do której paliwo dostarczane jest za pomocą automatycznego podajnika. Dodatkowo wyposażone są one także w automatykę, sterującą ich pracą. Dzięki temu piece na ekogroszek działają niemal w pełni samoobsługowo. Ze względu na rodzaj zastosowanych w nich podajników dzielą się one natomiast na modele z podajnikiem ślimakowym lub tłokowym. Jeśli chodzi z kolei o palnik, kotły na ekogroszek mogą być wyposażone w:
retorty zwykłe,
retorty obrotowe,
palniki prostokątne,
palniki rynnowe.
Jakimi zaletami wyróżniają się kotły na ekogroszek?
Piece na ekogroszek dostępne między innymi w ofercie producenta kotłów z podajnikiem Stefaniak z Pleszewa to modele cechujące się wieloma zaletami. Zaliczyć można do nich między innymi:
wysoką efektywność spalania, a także sprawność dochodzącą do nawet ponad 90%,
automatyczną pracę, dzięki stosowanym w nich podajnikom,
niskie koszty ogrzewania, wynikające z cen ekogroszku,
wysoką wygodę oraz łatwość obsługi, z użyciem sterowników,
możliwość uzyskania dofinansowania na ich zakup.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Cegła dekoracyjna, beton architektoniczny - Elkamino Dom
Budowlane materiały - elewacyjne woj. mazowieckie05-822 Milanówek, Średnia 33
-
Andrzej Mizera mgr inż. Zakład budowlano-betoniarski
Budowlane materiały woj. śląskie42-400 Zawiercie, Obrońców Poczty Gdańskiej 58
-
Klimczak Materiały budowlane Jerzy Klimczak, Eliza Klimczak-Wesołek Spółka cywilna
Budowlane materiały woj. wielkopolskie62-740 Tuliszków, Kasztelana Zaremby 16A
-
Immerbau Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Budowlana chemia woj. wielkopolskie60-167 Poznań, Wołowska 92A