Artykuł sponsorowany

Czy domy prefabrykowane wymagają sezonowania?

Czy domy prefabrykowane wymagają sezonowania?

Budowa domów drewnianych jest znakomitą alternatywą dla konstrukcji murowanych. Dzięki wykorzystaniu tego materiału prace mogą być wykonywane niezależnie od pory roku. Budynek może być wykończony w dowolny sposób według preferencji i oczekiwań użytkowników – zarówno z wykorzystaniem rozmaitych okładzin, jak i klasycznego tynku. Ważne będzie jednak ścisłe przestrzeganie reżimu technologicznego oraz użycie odpowiedniego materiału.

Dlaczego wilgotność drewna jest tak ważna?

Świeżo pozyskane drewno cechuje się wysoką zawartością wody. Sprawia ona, że obróbka elementów jest bardzo trudna i wymaga znacznej ilości energii, a także oznacza, że części konstrukcji zmieniałyby w dużym stopniu swoje wymiary wraz z jej odparowywaniem. Wilgotne drewno jest ponadto podatne na skręcanie się schnących włókien celulozy, co prowadzi do paczenia, a więc zaburzania geometrii przygotowanych belek. Problemem jest też zjawisko pękania drewna. Woda tworzy również dobre warunki dla rozwoju grzybów, których inwazja niszczy strukturę drewna. Wysuszenie drewna będzie więc konieczne celu zapewnienia odpowiedniej jakości wznoszonych domów drewnianych.

Jak przygotować drewno do wykorzystania?

Tradycyjną metodą pozbywania się nadmiaru wody jest sezonowanie drewna, zanim będzie ono wykorzystane. W tym celu składuje się je pod zadaszeniem w miejscu, które zapewnia swobodny ruch powietrza. Proces ten jest jednak dość powolny, a co za tym idzie czasochłonny i kosztowny. Alternatywą może być natomiast komorowe suszenie drewna. Firmą, która korzysta wyłącznie z drewna o odpowiedniej wilgotności, jest ITS z Koszalina. Specjalizuje się ona w budowie drewnianych domów prefabrykowanych w technologii szkieletowej. Budynki tego rodzaju powstają z wykonywanych z drewnianych belek ram stanowiących ich strukturę przestrzenną. Są one wypełnione materiałem termoizolacyjnym, który przykrywa się płytami zabezpieczającymi go przed czynnikami zewnętrznymi oraz podnoszącymi sztywność całości. Dom powstaje na miejscu budowy z wcześniej przygotowanych w fabryce komponentów. Z prefabrykatów są ściany nośne i wewnętrzne, stropy oraz dach.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy