Materiał Partnera

Co oznaczają kolory przewodów elektrycznych?

Co oznaczają kolory przewodów elektrycznych?

W naszych mieszkaniach i domach znajdują się dziesiątki, jeśli nie setki metrów przewodów elektrycznych. Każda z żył wielożyłowego przewodu ukryta jest pod warstwą izolacji w różnych kolorach. Co oznaczają te kolory, jakie to ma znaczenie podczas wykonywania prac instalatorskich? Warto to wiedzieć zanim zabierzemy się do montażu gniazdek lub oświetlenia w domu.

Co oznaczają kolory izolacji?

Kolory izolacji oddzielnych żył w przewodach elektrycznych nie są przypadkowe i muszą odpowiadać ustalonym standardom. Każdy z nich oznacza inny rodzaj przewodu. W instalacjach napięcia przemiennego, czyli stosowanych w naszych domach, stosowane są trzy rodzaje przewodów:
  • Fazowy - L
  • Neutralny - N
  • Ochronny – PE
Ilość żył w przewodzie może być różna – w jednym znajdziemy po jednej każdego rodzaju, w innych może być ich więcej. Jak oznaczane są żyły?

Przewód fazowy

Zazwyczaj izolacja tego przewodu ma kolor czarny lub brązowy, niejednokrotnie jednak możemy zetknąć się z zupełnie innymi kolorami, na przykład białym lub czerwonym. Stanie się tak między innymi w przypadku, gdy w przewodzie jest więcej niż jeden przewód fazowy – wtedy producent dla ich odróżnienia stosuje inne kolory izolacji. To właśnie przewód fazowy podłączany jest do transformatora, dlatego nie powinno się go dotykać – w przeciwnym wypadku zostaniemy porażeni prądem.

Przewód neutralny

Oznaczany jest kolorem niebieskim. Podłącza się go do punktu neutralnego transformatora – napięci w nim wynosi dlatego 0 V. Dotknięcie go nie będzie skutkowało porażeniem o ile oczywiście instalacja została wykonana zgodnie z obowiązującymi standardami.

Przewód ochronny

Izolacja tego przewodu jest dwukolorowa – żółto-zielona. Koniec przewodu ochronnego połączony jest z umieszczonymi poza budynkiem drutem lub bednarkę, którą zakopuje się w ziemi. Innym rozwiązaniem jest połączenie go z przewodem neutralnym w rozdzielnicy bezpiecznikowej.

Co jeśli kolory się nie zgadzają?

Zdarza się, że w przewodzie nie żył oznaczonych zgodnie z tym, co opisaliśmy powyżej – przykładowo brakuje żyły w kolorze niebieskim lub żółto-zielonym. Co należy wtedy zrobić?
W takich sytuacjach możemy podłączyć żyłę innego koloru, przykładowo białą, do innej, prawidłowo oznaczonej jako przewód ochronny bądź neutralny – mówi przedstawiciel firmy Skonieczni ElektronikaNależy jednak wtedy pamiętać, żeby prawidłowo oznaczyć taki przewód. Najłatwiej zrobić to przy użyciu taśmy izolacyjnej o odpowiednim kolorze, naklejonej na oba końce przewodu. Dzięki temu po latach w czasie remontu lub zmiany układu instalacji będziemy wiedzieć, który przewód pełnił daną funkcję.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy