Materiał Partnera

Charakterystyka zawiasów puszkowych

Charakterystyka zawiasów puszkowych

Najpopularniejsze zawiasy do różnego rodzaju drzwi, przede wszystkim zewnętrznych, to zawiasy skrzydełkowe i zawiasy puszkowe. Producenci zawiasów w kartach technicznych precyzyjnie podają, czym charakteryzują się dane elementy. Możemy dzięki temu wybrać takie rozwiązanie, które będzie dla nas optymalne, czyli najlepsze. Czym charakteryzują się zawiasy puszkowe?

Systemy zawiasów do drzwi wejściowych

Zawiasy puszkowe najczęściej montowane są w drewnianych drzwiach wejściowych. System zawiasów, któremu postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej, to system zawiasów, z których każdy pełni określoną funkcję. Korpusy zamontowane na górze i na dole drzwi pozwalają na regulację bocznego luzu i docisku, natomiast środkowe zawiasy służą do regulacji luzu bocznego i wysokości. Regulacja poszczególnych wartości odbywa się w trzech krokach. Przy regulacji luzu bocznego lekko luzujemy dwie śruby zaciskowe, które znajdują się w części skrzydłowej we wszystkich zawiasach. Ustawienia dokonujemy śrubą regulacyjną, używając do tego wskazanego przez producenta klucza imbusowego. Obrót w lewo to regulacja w stronę zamka, natomiast obrót w prawo to regulacja w stronę zawiasów. Po ustawieniu ponownie dokręcamy śruby dociskowe. Przy regulacji wysokości również luzujemy wskazane śruby zaciskowe. Środkowym zawiasem regulujemy wysokość dzięki technice opartej na zasadzie mimośrodu, używając takiego samego klucza imbusowego, a następnie ponownie dokręcamy śruby. Analogicznie regulujemy docisk: luzujemy śruby zaciskowe, regulujemy docisk zawiasami na górze i na dole ramy za pomocą klucza i ponownie dokręcamy. Zawiasy puszkowe charakteryzują się tym, że są osadzane w specjalnym gnieździe frezowanym w ramie i skrzydle. Jedną z najważniejszych zalet takiego montażu zawiasów puszkowych jest bezawaryjność oraz lepsza odporność na włamanie niż przy stosowaniu zawiasów wkręcanych. Te drugie wciąż przeważają na rynku, ponieważ są tańsze.

Inne elementy w drzwiach wejściowych

Poza okuciami – zawiasami – w drzwiach wejściowych mamy jeszcze trzy dodatkowe elementy. Jest to zamek, klamka i próg drzwiowy. Jak mówi nam przedstawiciel firmy ABA Wiktorczyk z Czarkowa koło Pszczyny, standardowo w drzwiach montowane są zamki listwowe z wkładką patentową klasy „C”. Zamek tego typu zapewnia trzypunktowe ryglowanie. W ryglach mogą być zastosowane wkładki, które chronią przez przepiłowaniem zamka. Wybór klamek do drzwi zewnętrznych jest ogromny, dlatego im też warto się przyjrzeć przy zakupie, czy zamawianiu drzwi. Klamki powinny być wyposażone w szyld antyrozwierceniowy, czyli stalowe wzmocnienie, które utrudnia włamanie. Wkładka powinna być jak najdokładniej zlicowana z szyldem, by utrudnić ewentualne rozwiercenie. Ostatni dodatkowy element, na który warto zwracać uwagę przy wyborze drzwi, to próg drzwiowy, który ma wpływ na izolacyjność cieplną naszego domu, czy mieszkania. Nie tylko wymiar drzwi i rodzaj systemu zawiasów, który pozwoli na właściwą regulację, powinny się dla nas liczyć przy wyborze drzwi zewnętrznych – warto zwracać uwagę na każdy detal.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy