Materiał Partnera

Charakterystyka wkładów sznurkowych do filtrów

Charakterystyka wkładów sznurkowych do filtrów

Nowoczesne zestawy filtracyjne pozwalają na uzdatnianie i oczyszczanie zarówno zimnej, jak i ciepłej wody doprowadzanej z sieci. Wyposażone są w odpowiednio dopasowaną do zastosowania obudowę, stelaż i klucz. Rolę filtra pełnią specjalne wkłady, które dzielimy na mechaniczne, węglowe, zmiękczające, odżelaźniające i antybakteryjne. W niniejszym artykule skoncentrujemy się na tych pierwszych, a konkretniej na wkładach sznurkowych.

Wkłady mechaniczne

Wkłady, które przeznaczone są do usuwania z wody zanieczyszczeń nierozpuszczalnych, nazywane są fachowo wkładami sedymentacyjnymi. Filtry wyposażone we wkłady sedymentacyjne, stanowią zwykle pierwszy stopień uzdatniania wody, w przypadku gdy cały proces filtracji odbywa się wieloetapowo. Wkłady tego typu stosuje się także w filtrach, które uzdatniają wodę metodą odwróconej osmozy. Wówczas jeden wkład mechaniczny zabezpiecza niejako wkład węglowy przed zapchaniem się, a kolejny zabezpiecza przed drobinkami węgla membranę osmotyczną. Wkłady mechaniczne dzielimy na piankowe, wykonane ze sznurka, harmonijkowe i siatkowe.

Wkłady ze sznurka

Podstawowym materiałem, z którego produkuje się wkłady sznurkowe, jest polipropylen. Polipropylen powstaje w wyniku polimeryzacji propenu pod niskim ciśnieniem. Wyroby wykonane z tego materiału oznacza się zazwyczaj symbolem PP. Polipropylen jest odporny na zanieczyszczenia mikroorganiczne i chemiczne, dzięki temu ma szerokie zastosowanie. Wkład tego typu posiada trzpień, na który nawinięty jest cieniutki sznurek. Woda przepływa po jego zewnętrznej powierzchni, gdzie zatrzymywane są zanieczyszczenia. Podobnie jak inne wkłady mechaniczne, usuwa między innymi zawiesiny, rdzę, muł i piasek. Zapewnia to ochronę domowym instalacjom i urządzeniom, które pobierają wodę. Zapobiega to odkładaniu się kamienia. Dokładne informacje na temat poszczególnych rodzajów filtrów i wkładów znajdziemy na stronie firmy Global Water, która zajmuje się ich dystrybucją. Ma w swojej ofercie także inne akcesoria, które służą do uzdatniania wody i polepszania jej jakości.

Dobór wkładów do filtrów

Kupując wkład do filtra, powinniśmy się kierować wskazówkami producenta. Istotna jest nie tylko średnica, ale i materiał. Niektóre wkłady sznurkowe mogą filtrować gorącą wodę, a więc mają szerszy zakres zastosowań niż wkłady piankowe, których maksymalna temperatura pracy jest znacznie niższa. Zwracajmy również uwagę na maksymalne ciśnienie oraz przepływ, czyli ilość litrów na minutę.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy