Materiał Partnera

Charakterystyka transformatorów olejowych

Charakterystyka transformatorów olejowych

Transformatory olejowe należą do grupy urządzeń, które mają za zadanie przeniesienie energii elektrycznej przy wykorzystaniu zasady indukcji elektromagnetycznej. Co istotne proces ten odbywa się przy zmienionym napięciu wejściowym i wyjściowym oraz przy tej samej częstotliwości. W naszym artykule przybliżymy budowę transformatora olejowego i jego działanie.

Transformator olejowy – budowa

Jednym z kryteriów podziału transformatorów jest czynnik chłodzący. Z uwagi na niego wyróżniamy transformator suchy – chłodzony powietrzem oraz transformator olejowy – chłodzony, jak sama nazwa wskazuje, olejem.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Zwarpol, produkującej transformatory: Elementy transformatora olejowego zanurzone są w specjalnej kadzi, wypełnionej olejem, który stanowi zabezpieczenie termiczne. Sam transformator zbudowany jest zaś z rdzenia z blachy transformatorowej. Na rdzeniu nawinięte są dwa uzwojenia, między którymi nie istnieje fizyczne połączenie. Uzwojenia wykonane są z okrągłego drutu w izolacji emaliowanej bądź drutu profilowanego w izolacji papierowej. Pomiędzy nimi jest olej, który wspomaga chłodzenie. Proces wspomagania polega na tym, że ciepły olej podąża ku górze, a zimny ku dołowi, sprawiając tym samym, że powstaje obieg cieczy, który zwiększa właściwości chłodzące. Olej w transformatorze pełni podwójną rolę, oprócz chłodzenia stanowi również izolację.

Zastosowanie transformatorów olejowych

Transformatory olejowe wykorzystywane są do przekazywania energii elektrycznej w sieciach rozdzielczych. Mogą być usytuowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Jeśli montowane są wewnątrz budynków, wówczas muszą być spełnione odpowiednie warunki. Pomieszczenie powinno być dobrze wentylowane oraz nie mogą znajdować się w nim płyny czy gazy, które są aktywne chemicznie i zagrażają wybuchem. Transformatory olejowe mogą występować jako jednofazowe i trójfazowe. Głównie wykorzystywane są w centrach zasilania, podstacjach energetycznych oraz zakładach przemysłowych. Z racji na zadania, jakie realizują, wyróżniają się dużą niezawodnością oraz wysoką wytrzymałością. Olej w takich transformatorach musi posiadać odpowiednie właściwości izolacyjne oraz przewodność cieplną na właściwym poziomie. W ten sposób jego pierwotne parametry zostają zachowane, a to z kolei zapewnia jego dalsze prawidłowe funkcjonowanie. Wymiana oleju oraz inne czynności związane z regeneracją transformatorów wymagają zatem wiedzy oraz doświadczenia w zastosowaniu właściwych urządzeń. Stąd procesem regeneracji transformatorów olejowych zajmują się wyspecjalizowane w tej dziedzinie firmy.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy