Materiał Partnera

Charakterystyka betonu żaroodpornego

Charakterystyka betonu żaroodpornego

Beton żaroodporny nie zniszczy się nawet wtedy, kiedy będzie narażony na działanie bardzo wysokiej temperatury. Jaka jest charakterystyka betony żaroodpornego? Czy są jakieś różniące, między takim betonem, a zwykłym betonem ognioodpornym? Gdzie powinniśmy stosować beton żaroodporny? Odpowiedzi na te pytania poznacie czytając nasz krótki poradnik. Opisujemy w nim najważniejsze cechy betonu żaroodpornego.

Beton żaroodporny – czym się wyróżnia?

Najważniejszą funkcją betony żaroodpornego, jest zachowywanie swoich właściwości nawet przy temperaturze przekraczającej 1000 stopni Celsjusza. Gdzie taki beton jest potrzebny? Przede wszystkim w fundamentach oraz innych elementach pieców przemysłowych, które rozgrzewają się do tak ogromnych temperatur. Beton żaroodporny jest też stosowany w kominach przemysłowych – tam również bywa bardzo gorąco! – a także reaktorach atomowych. Ze względu na tak specyficzne zastosowania, beton żaroodporny musi wykazywać szereg ważnych cech, które świadczą o tym, że jest on niezawodny w każdej sytuacji. Warto wspomnieć, że wyróżniamy betony żaroodporne i wysoce żaroodporne – te drugie stosuje się przede wszystkim jako wykładziny specjalistycznych pieców. Beton wysoce żaroodporny powstaje z dodatkiem ogniotrwałego kruszywa. Zwykły beton żaroodporny zawiera kruszywo mineralne. Każdy, to potrzebuje betonu żaroodpornego powinien zapoznać się z ofertą firmy Borkowski Maciej Fornax Polska, która specjalizuje się w materiałach ogniotrwałych.

Dlaczego beton żaroodporny jest taki trwały?

Beton żaroodporny, zawdzięcza swoją trwałość specjalnym początkowym wiązaniem hydraulicznym. Pod wpływem bardzo wysokiej temperatury te wiązania przekształcają się w wiązania ceramiczne. Beton żaroodporny traci swoją pierwotną trwałość, kiedy rozgrzeje się go do temperatury kilkuset stopni Celsjusza – wtedy jednak powstają wiązania ceramiczne, które w takiej gorączce mają znacznie większą wytrzymałość, niż przy zwykłej temperaturze.

Skład betonu żaroodpornego

Żeby beton żaroodporny osiągnął pożądane właściwości, do zwykłego betonu należy dodać specjalistyczne cementy, takie jak na przykład cement portlandzki, hutniczy lub wielkopiecowy. Kruszywa, stosowane do tego rodzaju betonów to przede wszystkim bazalt i diabas, ale wykorzystuje się też pumeks, szlakę wielkopiecową czy wypalony łupek. Do betonu żaroodpornego nie stosuje się natomiast piasków i żwirów kwarcowych. Do betonów stosowanych w ekstremalnie wysokich temperaturach stosuje się cement glinowy z ceramicznym utwardzeniem i kruszywem ognioodpornym.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy