Budynki w stylu eko. Budowlane trendy przyjazne środowisku
Ekologia jest coraz ważniejsza we wszystkich obszarach naszego życia, a działania pozwalające na dbanie o przyrodę i klimat podejmuje się w przypadku systematycznie rosnącej liczby branż, w tym również w budownictwie mieszkaniowym. Przekładają się one zarówno na stan środowiska naturalnego, jak i komfort i samopoczucie użytkowników poszczególnych obiektów. Wiele trendów proekologicznych powoli staje się już standardem.
Co wpływa na ekologiczność budynków?
Podstawowymi działaniami podejmowanymi przez firmy developerskie w zakresie ochrony przyrody jest zwracanie uwagi na to, by przygotowywane przez pracownie architektoniczne projekty dobrze komponowały się z otoczeniem i nie wpływały negatywnie na ekosystem. Równie ważny jest wybór wykonawców przywiązujących należytą wagę do przestrzegania przepisów o ochronie środowiska na wszystkich etapach realizacji budowy. Chodzi tu m.in. o stosowanie odpowiednich materiałów, oszczędność wody i energii, prawidłowe zagospodarowywanie odpadów, a także respektowanie zasad bezpieczeństwa przy korzystaniu z substancji mogących doprowadzić do skażenia. Ważnym aspektem proekologiczności jest też dbanie o wysoką energooszczędność budynku, co nie tylko zmniejsza emisję zanieczyszczeń i CO2, ale także oznacza redukcję kosztów późniejszego użytkowania lokali. Dobrym przykładem inwestycji, przy których developer zwrócił uwagę na kwestię ekologii są mieszkania na sprzedaż w Rumi oferowane przez firmę Loker.
Jakie elementy pozwalają na mówienie o budynkach w stylu eko?
Budynki, które można określić jako ekologiczne, powinny w możliwie najmniejszym stopniu oddziaływać na środowisko naturalne i klimat. Wśród metod, jakimi można osiągnąć ten cel, można wymienić stosowanie materiałów, których produkcja nie jest obciążeniem dla natury, a także takich, które skutecznie obniżają zapotrzebowanie obiektu na energię. Liczyć będą się również takie elementy jak przestrzeganie wytycznych co do części działki, która powinna pozostać powierzchnią biologicznie czynną, zagospodarowanie otoczenia przez nasadzenie drzew zapewniających cień, dających schronienie ptakom oraz pochłaniających wiele zanieczyszczeń. W grę może wchodzić również korzystanie z odnawialnych źródeł energii np. montaż instalacji fotowoltaicznej dostarczającej zasilanie do oświetlenia części wspólnych. Firma Loker zajmująca się działalnością developerską w okolicach Trójmiasta jest przykładem zwracania szczególnej uwagi na kwestie związane z ekologią.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana