Materiał Partnera

Beton dekoracyjny we wnętrzach – argumenty za i przeciw

Beton dekoracyjny we wnętrzach – argumenty za i przeciw

Beton we wnętrzach? Jeszcze niedawno brzmiało to abstrakcyjnie, ale dzisiaj mało kogo dziwi. Beton architektoniczny, czyli po prostu beton dekoracyjny, staje się w polskich domach coraz bardziej popularny. Wybieramy nieco loftowe, surowe pomieszczenia, by trochę odpocząć od przytulnych, ciepłych wnętrz, które od lat królują w naszym kraju.

Dlaczego warto pomyśleć o betonie dekoracyjnym?

Beton architektoniczny ma w sobie „to coś”. Przy odpowiedniej aranżacji dodaje wnętrzom „pazura”, doskonale podkreślając modernistyczny (i nie tylko) styl wnętrza. No dobrze, ale zanim zaczniemy rozwodzić się na dobre o zaletach i wadach tego rozwiązania, wytłumaczmy w ogóle, co to jest beton architektoniczny.
– To odmiana typowego, znanego nam bardzo dobrze betonu, który… stosuje się do wylewki w domach. Odmiana betonu w wersji dekoracyjnej odznacza się charakterystycznym, bardzo estetycznym kolorem, gładką powierzchnią oraz wyraźną fakturą, którą uzyskuje się manualnie – wyjaśnia ekspert z biura projektowania wnętrz Valent.
Efekt? Świetne urozmaicenie wnętrz. Pasuje przede wszystkim do nowoczesnych stylizacji, choć co odważniejsi wyznawcy eklektyzmu lubią go łączyć z aranżacją vintage. Beton architektoniczny bardzo często możemy spotkać w miejscach publicznych. Nic dziwnego – doskonale pasuje do miejskiego krajobrazu. W końcu stąd się wywodzi, prawda?

Zalety betonu architektonicznego

Świetnie wygląda, podkreśla styl wnętrza i trudno go nie dopasować (różne odcienie szarości betonu architektonicznego pasują właściwie do każdej kolorystyki). Nic dziwnego, że beton stanowi coraz częściej tło we wnętrzach, w których odznaczają się elementy w kolorze czerwieni, zieleni czy żółci. Estetyka estetyką, ale nie możemy zapomnieć o względach funkcjonalnych! Beton jest bardzo trwały, tym bardziej że podczas nakładania wspierany jest specjalnymi wzmocnieniami, aby jeszcze dłużej w nienaruszonym stanie cieszył oko.

Aranżacja wnętrz z wykorzystaniem betonu dekoracyjnego

Oczywiście, mimo szarego koloru, który teoretycznie zawsze pasuje do stylistyki wnętrza, trzeba pamiętać o tym, że faktura i surowość betonu nie odnajdą się w każdym pomieszczeniu. Wadę tę można jednak śmiało przekuć w zaletę. Jeżeli uważamy, że takie rozwiązanie będzie pasowało do naszego klasycznego czy retro wnętrza – skonsultujmy pomysł z architektem, by osiągnąć efekt, z którego będziemy w stu procentach zadowoleni. Pamiętajmy też, że beton jest dość zimny, a tym samym – nie do końca przytulny. Nie wszyscy są zwolennikami takiej opcji, jeśli jednak podoba nam się takie rozwiązanie, a nie chcemy rezygnować z przytulności – połączmy efektownie elementy. Może się to okazać bardzo proste. Zawsze warto mieć na uwadze wsparcie projektanta wnętrz. Sprawdzony fachowiec sprosta naszym oczekiwaniom. Powodzenia!

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy